Tak wielu czerwonych czapek Toruń jeszcze nie widział. Ponad 6 tys. osób zapisało się do udziału w Festiwalu Biegów Świętych Mikołajów. W tym roku po raz pierwszy mieli do wyboru dwie trasy.

Najpierw porządna rozgrzewka: wyskoki, podskoki, pajacyki. To obowiązkowy zestaw; Podobnie jak 6 grudnia czerwona koszulka i czapka Mikołaja. Choć zdarzyły się małe odstępstwa. - Specjalnie do Torunia przyjeżdżam co roku żeby pobiec - wyznaje „bałwan”. - Miałem niestety dużo kontuzji i to jest taki raczej rekonwalescencyjny półmaraton, więc na luzie, na Hillu, byle by było miło i fajnie i zabawnie - dodaje inny biegacz.

Były też aniołki, renifery oraz pies. - Ona zawsze przygotowuje się ze mną do maratonu, w związku z tym to jest jej prezent mikołajowy, żeby mogła wziąć udział w takiej masowej imprezie – przyznaje inny biegacz.

I na starcie wszyscy razem. Pod bacznym okiem - jakby inaczej - najsłynniejszego toruńskiego Mikołaja. - To jest wspaniały bieg, piękny pomysł i w ogóle gratuluje wszystkim uczestnikom - nie kryje inny uczestnik 13. Półmaratonu Świętych Mikołajów.

Tysiące Mikołajów na toruńskich ulicach. W tym roku do wyboru były dwie trasy: półmaratonu oraz 10 km dla tych początkujących. Biegali także najmłodsi.

Specjalnie na ten właśnie bieg do Torunia przyjechali i przybiegli mieszkańcy nie tylko regionu. Każdy miał wyjątkowy powód. - W takie święto to trzeba pobiegać, by później najeść się słodyczy „na Mikołaja” - mówi jedna z biegaczek. - Jesteśmy od dwóch tygodni małżeństwem i jest to nasz taki pierwszy bieg na "nowej drodze życia" - zdradzają Krzysztof i Karolina Lewińscy.

Nowa czy też dobrze znana droga przypadła do gustu każdemu. Dobra zabawa przede wszystkim, ale tradycją jest, że Mikołaje do Torunia przywożą - poza sportowym strojem - coś jeszcze. - Biegacze przywożą z całej Polski różne prezenty, są składowane w biurze zawodów a my później - jako Stowarzyszenie je rozdzielamy. W tym roku otrzymają je podopieczni czterech kujawsko-pomorskich domów dziecka- wyjaśnia Grzegorz Flis, prezes Stowarzyszenia Kultury Fizycznej Maraton Toruński.

Prezenty także na mecie. Każdy kto ukończył mikołajowy bieg otrzymał medal. Najszybszy na trasie 13. Półmaratonu był Sergii Okseniuk z Ukrainy.