Sterowanie marsjańskim łazikiem czy hodowla roślin na czerwonej planecie? W toruńskim Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy”, każdy mógł poczuć się jak na pionierskiej kosmicznej wyprawie. Wystawa, przygotowana we współpracy z firmą ABM Space to przedsmak symulowanej wyprawy na Marsa, która już niedługo rozpocznie się w Pile i właśnie w Toruniu.

Sterowanie marsjańskim łazikiem wcale nie jest takie trudne. W Młynie Wiedzy swoje iście kosmiczne umiejętności można było sprawdzić na dużą i trochę... mniejszą skalę.- Bardzo fajnie, bo możemy sobie wyobrazić, że siedzimy w kabinie i fizycznie nic nie widzimy, tylko to, co na ekranie. I to jest ciekawe. Ja trochę podglądam, bo wolę własnym okiem zobaczyć co jest - powiedziała nam jedna z uczestniczek.

Marsjański weekend to wstęp do większego wydarzenia, które rozpocznie się już niedługo, czyli Polskiej Symulowanej Misji Marsjańskiej. W Toruniu przez kilkanaście dni będzie działało Centrum Kontroli Misji, natomiast w Pile astronauci będą musieli sobie poradzić w warunkach, które panują na Marsie.- Żeby odzwierciedlić to co się będzie działo na Marsie, jak się ludzie zachowują, jak można wyhodować rośliny, będą tam przez pewien czas, przez dwa tygodnie i będą całkowicie odizolowani od społeczeństwa - mówi Radosław Gatyński, ABM Space.

Choć część tych emocji mieszkańcy regionu i turyści mogli poznać właśnie w Młynie Wiedzy, gdzie oprócz gier i zabaw znalazły się także pomieszczenia przypominające warunki, które zastaną astronauci na symulowanej misji. - Nie wytrzymałabym długo, więc tylko gratulować tym, którzy udają się na Marsa i tylko życzyć im powodzenia - mówi osoba oglądająca wystawę. - Chcielibyśmy w taki krótki sposób bardzo może minimalistyczny dla co niektórych pokazać co będą robili ludzie przez najbliższe 14 dni, którzy będą brali udział w tej Polskiej Symulowanej Misji na Marsa - mówi Marcin Centkowski z Centrum Nowoczesności "Młyn Wiedzy".

- Bardzo ciekawe, jeszcze nikt nie był na Marsie, więc warto by tam było jakby być - powiedziała nam kolejna z osób oglądających wystawę.

Marsjańska wystawa w Młynie Wiedzy będzie dostępna jeszcze w niedzielę. W poniedziałek rozpocznie się symulowana misja na Marsa.