To kolejna inwestycja, która ułatwi życie kierowcom i mieszkańcom Inowrocławia. Po oddaniu długo oczekiwanej obwodnicy, czas na jej ostatni element - odcinek łączący nową trasę z drogą na Bydgoszcz. W oddziale Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad podpisano umowę na realizację 5-kilometrowego łącznika. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, za dwa lata kierowcy pojadą nową drogą.

17 lipca otwarto obwodnicę Inowrocławia. Zmiany w mieście widać gołym okiem. - Na ulicach inowrocławskich jest w tej chwili lepiej. Jest ciszej, jest bezpieczniej, jest spokojniej. Żyje się dzięki temu w mieście o wiele lepiej niż przed odebraniem obwodnicy - uważa prezydent Ryszard Brejza, prezydent Inowrocławia.

A za dwa lata będzie jeszcze lepiej. W bydgoskim oddziale GDDKiA podpisano umowę na realizację tzw. łącznika. Dla inowrocławian to kropka nad "i". - Jest to odcinek obwodnicy Inowrocławia o długości prawie 5 km, który połączy drogę krajową nr 25 z już funkcjonującą obwodnicą Inowrocławia. Będzie to stanowiło taką już jedność - wyjaśnia Jarosław Gołębiewski, dyrektor GDDKiA w Bydgoszczy.

Łącznik będzie wykonany w takim standardzie jak obwodnica: dwie jezdnie, po dwa pasy ruchu, z węzłem w Sławęcinku. Inwestycję będzie realizował ten sam inwestor. Bydgoska firma obwodnicę oddała do użytku przed planowanym terminem, łącznik też chce wybudować szybciej. - Cieszymy się, że tu, gdzie jest nasza podstawowa siedziba, możemy realizować inwestycje, bo to jest i jeden odcinek drogi ekspresowej S5 i teraz ta, za prawie 94 mln zł, inwestycja w Inowrocławiu - przyznaje Andrzej Ładyński, prezes firmy Kobylarnia.

Wspomniana S5 jest w trakcie realizacji. Połączy autostradę A1 i A2. Jej budowa zakończy się, podobnie jak inowrocławskiego łącznika, w 2019 roku. Drogowych inwestycji może być więcej. - Moją aspiracją jest, żeby bydgoszczanie i inowrocławianie - mówię o tej trasie łączącej oba miasta, trasie „25” - żeby ona miała inną rangę; żeby została przebudowana, żebyśmy mieli dwa pasy w każdym kierunku - nie kryje Piotr Król, poseł PiS, członek sejmowej komisji infrastruktury.

Na razie kierowcy jadący w kierunku Bydgoszczy, muszą przejeżdżać przez centrum Inowrocławia. Dzięki 5-kilometrowemu odcinkowi będą mogli wjeżdżać bezpośrednio na obwodnicę miasta.