Nadciśnienie, otyłość, czy brak ruchu zwiększają ryzyko udaru mózgu. A są to czynniki, które możemy minimalizować. W regionie na udar mózgu rocznie zapada 5,5 tys. osób. Coraz częściej choroba dotyka ludzi w średnim wieku, ale też młodzież i dzieci. O diagnostyce i leczeniu udarów w Bydgoszczy rozmawiają specjaliści z kraju i zagranicy.

Przyszedł nagle i niespodziewanie. Początkowe zdrętwienie jednego palca w lewej dłoni postępowało na całą rękę. Bożena Dolna wiedziała, że jest to udar. Od razu trafiła do szpitala. - Widziałam męża, ale już nie miałam siły podejść. Usiadłam na ławkę i mąż szybko doleciał, wezwaliśmy pogotowie. Pomoc miałam szybciutko i znalazłam się tutaj. W sumie może to trwało 40 minut - opowiada Bożena Dolna, pacjentka.

Przy udarze mogą pojawić się zaburzenia mowy, wzroku, kłopoty z poruszaniem się, ostry ból głowy, a nawet utrata świadomości. Wtedy liczy się każda minuta. - Do mnie nie dochodziło, że ja mogę być tak chora. W tej karetce mnie położone i tutaj mnie dopiero uświadomiono, że nie robi się nigdy w życiu „że ja dojdę czy nie dojdę”, tylko natychmiast trzeba wzywać pogotowie - przyznaje Irena Synakiewicz, pacjentka. - My leczyć dożylnie możemy od początku wystąpienia objawów do czterech, pięciu godzin, natomiast jeżeli chodzi o leczenie wewnątrz naczyniowe, jest to okno czasowe do sześciu godzin od początku objawów uświadamia dr hab. n. med. Piotr Sobolewski z Sandomierskiego Ośrodka Neurologii.

Liczba chorych rośnie. Chorują nie tylko osoby starsze, ale też te w średnim wieku. Przyczyną są nie tylko choroby wrodzone, ale też nadciśnienie, cukrzyca czy otyłość. - Coraz większe rozpowszechnienie tzw. czynników ryzyka udaru mózgu, czyli chorób, które zwiększają ryzyko wystąpienie udaru; i to tych czynników, na które my możemy wpłynąć, możemy je zminimalizować, aby uniknąć udaru. Mam na myśli nadwagę, otyłość, brak aktywności fizycznej - wyjaśnia dr hab. n. med. Grzegorz Kozera, kierownik kliniki neurologii Collegium Medicum w Bydgoszczy, prezes PTUM.

Udary to również problem dzieci i młodzieży. Objawy są podobne jak u dorosłych. Przyczyną są tutaj choroby serca, czy choroby układowe i genetyczne. Równie ważna jest wtedy szybka diagnoza i leczenie. - Ponieważ dają poważne następstwa, jakim są zaburzenia ruchowe przede wszystkim, zaburzenia intelektualne, trudności szkolne. Należy je równie - tak jak u dorosłych - wcześnie rozpoznawać - zaznacza prof. Ewa Pilarska z Kliniki Neurologii Rozwojowej Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku.

Udar mózgu u osób w młodym wieku jest jednym z głównych tematów odbywającego się w Bydgoszczy Zjazdu Polskiego Towarzystwa Udaru Mózgu. O chorobie rozmawia ponad 200 specjalistów z kraju i zagranicy.