Sensacja ornitologiczna w Strzelnie. Obok stacji benzynowej Michał Piotrowski, jeden z miłośników przyrody, odkrył pierwszą w Polsce czajkę szponiastą. To ptak występujący w Afryce, na Bliskim Wschodzie, na północ do wschodniej Grecji. W Polsce dotychczas nie była widziana.

Czajka regularnie pojawia się na polu w Strzelnie, gdzie żeruje. Stała się celem wielu ornitologów z całej Polski, którzy na własne oczy chcą zobaczyć ten okaz. Na razie nie wiadomo, w jaki sposób ptak znalazł się w Polsce: czy przyleciał, czy też stoi za tym człowiek.

Sam odkrywca czajki żałuje, że opublikował post o ptaku na facebooku, bowiem - jak uważa - wielu pseudoprzyrodników teraz niepotrzebnie płoszy czajkę. "(...) Dziś pożałowałem, że podzieliłem się informacją o czajce szponiastej :( Doszły mnie wieści, że jest ona ciągle przepłaszana przez pseudoprzyrodników, których chcą zrobić cudowne zdjęcia. Dziś nawet ktoś przyjechał z NAGANIACZEM, który płoszył ptaka na okolicznych polach, po to żeby przyleciał pod ustawione namioty, a nawet rozsypywane było jakieś żarcie, żeby go zwabić. To jest przecież chore i nie ma nic wspólnego z ornitologią. Ludzie opanujcie się… Dajcie mu spokój, przecież i tak go super widać bez potrzeby płoszenia." - napisał