Ważne zmiany dla przedsiębiorców. Komitet Stały Rady Ministrów przyjął tzw. konstytucję dla biznesu. To szereg ustaw wprowadzających zmiany mające ułatwić poruszanie się na rynku. Teraz projekt trafi na posiedzenie rządu. O tym m.in. wiceminister rozwoju, Jadwiga Emilewicz, rozmawiała w czwartek z przedsiębiorcami w Toruniu i Grudziądzu.

Naukowiec biznesmenem? Dzięki tzw. start up'om pomysł staje się produktem i szybciej trafia na rynek. To prawdziwa kuźnia innowacyjności. Jak każdy biznes, potrzebuje jednak na starcie finansowego wsparcia. - Sformułowaliśmy największy w Europie środkowej program dedykowany start upom. To ponad 3 mld zł, które mają sprawić, że pojawi się w Polsce w ciągu kilku następnych lat kilkaset spółek technologicznych - mówi Jadwiga Emilewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju.

Wsparcie innowacyjnych rozwiązań to jeden z tematów poruszonych podczas spotkania wiceminister rozwoju z przedsiębiorcami w Toruniu. - Dziękując raz jeszcze za przyjazd, liczymy na dużą dozę dobrych informacji - przyznał Michał Zaleski, prezydent Torunia.

Najważniejszą jest przyjęcie przez Stały Komitet Rady Ministrów tzw. konstytucji biznesu. To pakiet projektów, mających przede wszystkim poprawić jakość relacji pomiędzy biznesem a administracją. Zmiany zakładają m.in. wprowadzenie "ulgi na start", czy powołanie rzecznika przedsiębiorców. - To, co tam się znalazło, jest wynikiem naszych rozmów z przedsiębiorcami - wyjaśnia Iwona Michałek, poseł klub PiS, Polska Razem.

Dlatego organizowane są kolejne. Przedsiębiorcy mogą zgłaszać pomysły, ale i problemy. A takim w wielu branżach jest brak kadry. - Jedni się zwalniają, jedni przychodzą potem znów odchodzą i - niestety - z tą rzeczywistością trzeba się zmierzyć i - niestety - wszystkie firmy informatyczne mają z tym problem - przyznaje Marcin Orylski, prezes MGA spółka z o.o.

Nowych wyzwań nie można realizować bez fachowców. To na nich czekają pracodawcy. Na rynku brakuje wykwalifikowanych specjalistów po szkołach technicznych i zawodowych. Uczniowie technikum o profilu informatycznym wybrali tę szkolę nieprzypadkowo. - Pozwala wybrać również wiele innych ścieżek zawodowych. Bo informatyka nie tylko skupia się na tym, że stricte w tym zawodzie będę pracował, tylko otwiera nowe możliwości na robienie zupełnie czegoś odmiennego - uważa Wiktor Madeła, uczeń ZSMEiE w Toruniu.

Ta szkoła nieodmiennie stawia na współpracę z przedsiębiorcami. - Technikum daje więcej możliwości, daje na pewno zawód, kontakty - mówi Aleksander Wieczarek, uczeń ZSMEiE w Toruniu.

Swoje pomysły i prace uczniowie prezentują podczas tradycyjnego już Festiwalu Talentów Technicznych, w którym udział biorą także przedstawiciele świata nauki i biznesu. - Życzylibyśmy sobie, żeby na co dzień uczestniczyli w życiu szkoły, tworząc chociażby z nami wspólnie programy nauczania - nie kryje Małgorzata Łopatko, dyrektor ZSMEiE w Toruniu.

Pomocą i zachętą dla młodych ludzi mogą być także stypendia naukowe. Nabór do kolejnej edycji projektu "Prymusi Zawodu Kujaw i Pomorza" właśnie rusza. W tym roku szkolnym ze wsparcia skorzysta 622 uczniów. - Najczęściej trafiały te stypendia do uczniów liceów ogólnokształcących, czy gimnazjów. Za to teraz postanowiliśmy przeznaczyć je na promocję szkolnictwa zawodowego - informuje Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

Najlepsi uczniowie mogą liczyć na 10-miesięczne stypendiów w wysokości od 200 do 300 zł. Wnioski można składać do końca października.