Mniej pacjentów w izbach przyjęć i odciążenie szpitalnych oddziałów ratunkowych - taki był cel zmian w świadczeniu nocnej i świątecznej opieki medycznej. Od tygodnia w całym kraju obowiązują nowe zasady funkcjonowania placówek służby zdrowia. Czy pacjenci przyzwyczaili się do zmian?

Alojzy Mosiński z Osówca przed poniedziałkową wizytą u kardiologa, musiał w niedzielę przyjechać do przychodni w Bydgoszczy po receptę na niezbędny antybiotyk. - Antybiotyk musi brać, bo ma przewlekłe zapalenie oskrzeli i po prostu musi, bo jak nie, to Koniec: będzie za późno - przyznaje Urszula Mosińska.

W przychodni Fundacji "Zdrowie dla Ciebie", udzielającej nocnej i świątecznej pomocy medycznej, w kolejce do gabinetu lekarskiego sporo pacjentów; by się zarejestrować, także czeka kilka osób. - Akurat przyszłam w takiej chwili, że było troszkę mniej ludzi, cierpliwie czekam jak to przystoi na pacjenta - mówi Beata Falkowska. „Długo pani czeka?” – pytamy. - Już minęło pół godziny - dodaje kobieta.

W Bydgoszczy w weekendy i święta pacjenci otrzymają pomoc w pięciu miejscach. Oprócz przychodni przy ul. Królowej Jadwigi i Witkiewicza, także w szpitalu dziecięcym, w szpitalu miejskim i w poradni Wojewódzkiego Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego. W większości to nowe miejsca, nie wszyscy pacjenci zadowoleni są ze zmian. - Szczerze mówiąc, trochę mi szkoda, że nastąpił taki podział i nie ukrywam, że mieliśmy dużo łatwiej i dużo bliżej na Błonie - przyznaje Andrzej Warczak.

Nocną i świąteczną opiekę w Bydgoszczy koordynuje Fundacja "Zdrowie dla Ciebie". Pierwszy tydzień funkcjonowania zmian pokazał, że problemem może być zbyt mała liczba lekarzy. - Przede wszystkim są notoryczne braki kadrowe, więc im więcej by było lekarzy, tym proporcjonalniej by się te kolejki rozłożyły i pacjent by jeszcze szybciej trafił do pożądanego lekarza - nie ukrywa Szymon Kopa, sekretarz Fundacji „Zdrowie dla Ciebie".

W Kujawsko-Pomorskiem takich porad medycznych udziela 28 placówek, wykaz miejsc, w których można uzyskać nocną i świąteczną pomoc, został wysłany do wszystkich placówek służby zdrowia z prośbą o wywieszenie go w miejscach widocznych dla pacjentów. Informacje o nich można znaleźć na stronach internetowych Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.