Nauka, biznes, medycyna - już niedługo województwo kujawsko-pomorskie właśnie w tych obszarach ma poszerzyć współpracę z Chinami. W Grudziądzu w ramach partnerskiej współpracy może powstać centrum medycyny chińskiej, natomiast w Urzędzie Marszałkowskim mianowano we wtorek honorowego przedstawiciela województwa w Chinach, który ma pomóc w przyciąganiu zagranicznych inwestorów na Kujawy i Pomorze.

Kardiolodzy, neurochirurdzy i ortopedzi - lekarze-specjaliści z chińskiego miasta Nanning ostatnie trzy tygodnie spędzili w Grudziądzu. W tym czasie, w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym przyglądali się pracy polskich kolegów i wymieniali doświadczeniami. - Zanim zachodnia medycyna trafiła do Chin, tradycyjna chińska medycyna zapewniała zdrowie naszym mieszkańcom. To także część naszej kultury - podkreśla Xue Jin, specjalista medycyny chińskiej.

Zdaniem obu stron - polskiej i chińskiej - wizyta medycznej delegacji była owocna. Być może właśnie dzięki niej, w Grudziądzu powstanie współfinansowane przez zagranicznych gości centrum medycyny chińskiej, które oferowałoby tradycyjne metody leczenia np. akupunkturą. W tej sprawie jeszcze w trakcie trwającej właśnie wizyty ma zostać podpisany list intencyjny. - Udało nam się poznać poziom medycyny w Polsce, w szpitalu w Grudziądzu. I naprawdę jestem pod wielkim wrażeniem. Mam nadzieję, że kolejnym krokiem będzie przeniesienie unikalnych aspektów tradycyjnej medycyny chińskiej - konkretnie akupunktury - do Polski - przyznaje Huang Ke, dyrektor delegacji z Nanning. - Medycyna w postaci akupunktury czy masażu jako przeciwbólowe uzupełnienie medycyny tradycyjnej - tylko w takim rozumieniu współpracy będziemy to czynić - zapowiada Marek Nowak, dyrektor Regionalnego Szpitala Specjalistycznego w Grudziądzu.

List intencyjny podpisano natomiast w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu. Na jego mocy bydgoszczanin Maciej Łojek został honorowym przedstawicielem województwa kujawsko-pomorskiego w Chinach. Zadaniem przedsiębiorcy, który od 28 lat na stałe mieszka i pracuje w tym kraju, będzie m.in. promowanie produktów i firm z regionu. - Łatwiej jest nam dotrzeć do chińskich decydentów, do chińskich firm. Łatwiej nam jest rozmawiać z nimi: mówimy w ich języku, pracujemy w tych samych godzinach. Wiemy, czego oczekuję i jak to realizować - przekonuje.

A plany są duże. W przyszłości władze województwa liczą m.in. na wsparcie chińskich inwestorów z partnerskiej prowincji Hubei przy rewitalizacji Wisły i budowie bazy logistycznej na rzece. W planach jest także wykorzystanie zagranicznego kapitału w projektach naukowych. - My, jako województwo jesteśmy bardzo zainteresowani stworzeniem takiej współpracy i poszukujemy inwestorów ze strony różnych podmiotów gospodarczych, które chciałyby w taki instytut naukowo-badawczy zainwestować - zapewnia Ryszard Bober, przewodniczący sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego.

By zachęcić inwestorów do kujawsko-pomorskiego rynku, w Polsce i w Chinach najprawdopodobniej w przyszłym roku zostaną zorganizowane międzynarodowe fora gospodarcze.