Święto nauczycieli przypada 14 października, ale już w czwartek dziękowano im za trud i poświęcenie w kształceniu młodzieży. Odznaczenia i wyróżnienia z okazji Dnia Edukacji Narodowej wręczył kujawsko-pomorski kurator oświaty. Nauczyciele przyzwyczajają się do zmian, jakie zaszły po wprowadzeniu reformy edukacji. A przed nimi kolejne. Tym razem w Karcie Nauczyciela.

Za wieloletnią pracę i zaangażowanie w codzienne obowiązki dziękował nauczycielom kurator oświaty. Ponad 1030 nauczycielom z regionu przyznano odznaczenia państwowe i resortowe. - To jest srebrny krzyż zasługi i dla mnie to odznaczenie jest wyróżnieniem, ale przede wszystkim motywacją do dalszej pracy - przyznaje Katarzyna Warmijak, nauczyciel Zespołu Szkół Specjalnych nr 30 w Bydgoszczy. - To jest medal za wieloletnią służbę. To jest przede wszystkim wyróżnienie od grona pedagogicznego i pracowników szkoły, bo to oni nominują do tych medali i oczywiście uznanie za rzeczywiście długoletnią służbę - dodaje Wojciech Hermanowski, nauczyciel Zespołu Szkół Elektronicznych w Bydgoszczy.

Nie jest to łatwy rok dla nauczycieli. Reforma oświaty wprowadziła zmiany nie tylko w systemie, ale i nauczaniu. Wygaszane są gimnazja. Szkoły podstawowe będą ośmioletnie. Ciężar wprowadzenia zmian spoczywał na samorządach, które poradziły sobie z tym zadaniem, zapewnia kurator oświaty. Kolejne wyzwania to m.in. zmiany w Karcie Nauczyciela. - Procedowana w Sejmie ustawa, która dokona zmiany Karty Nauczyciela, ma za zadanie podnieść prestiż nauczyciela. Będzie może trudniej zostać nauczycielem, ale jak już ktoś zostanie nauczycielem i wytrwa w tej profesji, to ma być dobrze nagradzany - twierdzi Marek Gralik, kujawsko-pomorski kurator oświaty.

Propozycje zmian to m.in. wydłużenie podstawowej ścieżki awansu zawodowego, czy udzielania urlopu dla poratowania zdrowia. Nauczyciele chcieliby być uczestnikami tworzenia karty nauczyciela. Liczą, że ich głos zostanie wysłuchany. - Chcielibyśmy podpowiadać, jeżeli chodzi o formę zatrudnienia, formę oceniania pracy nauczyciela, choćby i nawet ocenę pracy dyrektora - zdradza Eugeniusz Sobieraj, dyrektor Zespołu Szkół nr 8 w Bydgoszczy.

Rządowy projekt ustawy o finansowaniu zadań oświatowych ma trafić pod obrady Sejmu. MEN chce by zmiany weszły w życie od nowe roku. A część przepisów w dniu ich ogłoszenia.