Współpraca między ośrodkami akademickimi przy jednoczesnej autonomii uczelni - to jedno z założeń reformy szkolnictwa wyższego. Rewolucyjne zmiany, na których ma się opierać nowa "Konstytucja dla nauki", powstawały na bazie dialogu między ministerstwem a środowiskami akademickimi z całego kraju. Na inauguracji nowego roku akademickiego na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym minister Jarosław Gowin przekonywał, że dzięki reformie kształcenia polskie uczelnie będą mogły z powodzeniem rywalizować z uznanymi uniwersytetami na świecie.

„Gaude Mater Polonia” zabrzmiała w czwartek dla studentów i wykładowców Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego. Bydgoska uczelnia weszła w 67. rok funkcjonowania. Jak podkreślał podczas wystąpienia inauguracyjnego minister szkolnictwa wyższego i nauki Jarosław Gowin - UTP należy do tych ośrodków akademickich, które rozwijają się bardzo szybko, dlatego może liczyć na ministerialne wsparcie. - Poznałem wszystkich rektorów uczelni publicznych w Polsce i jest niestety nie tak wielka, jak bym sobie życzył, grupa rektorów-reformatorów. Mogę powiedzieć z pełnym przekonaniem, że pan rektor Topoliński należy właśnie do tej grupy rektorów-reformatorów - przyznaje Jarosław Gowin.

Takiej głębokiej reformy, dotyczącej szkolnictwa wyższego, nie było po 1989 roku. Nowa „Konstytucja dla nauki” ma być unikalna i przełomowa. Jej główny cel to podniesienie kształcenia studentów na wyższy poziom, co ma wpłynąć na awans polskich uczelni w światowych rankingach. Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy do zmian już się przygotowuje, np. w zakresie uzyskania efektów działalności naukowej, w zakresie publikacji naukowych. - Mam pieniądze na to, aby każde takie osiągnięcie promować w zakresie dodatku specjalnego. Chcę to robić. Chcę, żeby wszyscy zobaczyli, że można mieć z tego nie tylko gratulacje i większą ilość punktów, ale i korzyść finansową - przekonuje prof. dr hab. Tomasz Topoliński, rektor UTP.

UTP jest wieloprofilową uczelnią kształcącą licencjatów, inżynierów, magistrów i doktorów; jedyną w regionie integrującą nauki techniczne, przyrodnicze, rolnicze, ekonomiczne i artystyczne. Starania władz uczelni o wysoki poziom nauczania doceniają parlamentarzyści z regionu. - Reforma, zapowiedziana przez premiera Gowina, od każdej z uczelni będzie wymagała pewnej mobilizacji i przemyślenia swojej roli w procesie i badawczym, ale również i edukacyjnym - podkreśla Jan Krzysztof Ardanowski, poseł PiS.

Obecnie na siedmiu wydziałach uczelni kształci się blisko 8700 studentów, w tym 1360 rozpoczynających pierwszy rok nauki. - Tylko tu znalazłam ten kierunek, na który chciałam chodzić i też jest mi blisko. Słyszałam, że są dobre opinie o niej i dlatego ją wybrałam - zdradza Aleksandra Kufel, studentka I roku zoo fizjoterapii.

Także w czwartek ponad 100 rektorów przyjechało do Torunia, by rozmawiać z ministrem Gowinem o projekcie ustawy „Prawo o szkolnictwie wyższym". Po raz pierwszy Uniwersytet Mikołaja Kopernika organizuje posiedzenie Prezydium oraz Zgromadzenia Plenarnego Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.