Dzień bez rezydenta w grudziądzkim szpitalu. Część z nich wzięła w środę urlopy na żądanie. W ten sposób solidaryzują się z ogólnopolskim protestem w sprawie zwiększenia wydatków na służbę zdrowia. Młodzi lekarze zapowiadają, że w styczniu zaczną wypowiadać dodatkowe umowy, co może sparaliżować funkcjonowanie wielu placówek medycznych. Z planów nie rezygnują, mimo obietnic rządu o stopniowym wzroście wydatków na zdrowie do 2025 roku.

Domagają się poprawy warunków pracy oraz zwiększenia finansowania na służbę zdrowia. Część lekarzy rezydentów w Grudziądzu wzięło urlop na żądanie i zorganizowało akcję informacyjną dla pacjentów. Tłumaczyli o co walczą i zachęcali do składania podpisów pod obywatelską ustawą dotyczącą zmian w służbie zdrowia, która zakłada m.in. zwiększenie w ciągu trzech lat nakładów na służbę zdrowia do 6,8 proc. PKB. Chętnych do rozmów nie brakowało. - Służba zdrowia wymaga reformy, która by dała poczucie bezpieczeństwa pacjentom - uważa Jadwiga Miś, pacjentka grudziądzkiego szpitala. - Leżę już tu piaty dzień i widzę jak oni ciężko pracują. Za te pieniądze to ja bym w życiu nie robił - dodaje Krzysztof Zawadzki, inny pacjent.

Podstawa wynagrodzenia lekarza rezydenta to „na rękę” 2200 zł oraz dwa obowiązkowe dyżury w miesiącu, biorą ich jednak zdecydowanie więcej. Wówczas zarobek jest większy, ale kosztem rodzin i braku czasu na szkolenia . - Kontrakty są systemem omijania dziur, bo zawsze się znajdzie ktoś, kto będzie chciał pracować więcej i brać kolejne dyżury. My po prostu mówimy temu „Nie”. Ja bym chętnie pracował na umowę o pracę za dużo niższe pieniądze - przyznaje Maurycy Matyjasik, lekarz rezydent.

”Służba zdrowia potrzebuje wielu zmian” - podkreślają młodzi medycy. - Chcielibyśmy również, żeby były zmiany w programach specjalizacyjnych; żeby tych specjalizacji było więcej, więcej możliwości kształcenia się i zmiany w prawie, które zmniejszyłyby biurokrację - wymienia Mateusz Spławski, lekarz rezydent.

Akcję zorganizowało 8 z 60 zatrudnionych rezydentów w grudziądzkim szpitalu. - Jestem w stanie zapewnić moich pacjentów, że dzisiaj nie odczuł nikt braku lekarzy i pozostałe dni będą już normalnymi dniami pracy - deklaruje Marek Nowak, dyrektor regionalnego Szpitala Specjalistycznego w Grudziądzu.

Gorzej może być w styczniu. Rezydenci chcą wtedy, w ramach protestu, wypowiadać umowy, które pozwalają im pracować więcej. „To może sparaliżować działalność wielu placówek w regionie” - ostrzega samorząd lekarski. - Patrząc na obsadę dyżurową rezydentów, to oni ciągną po pięć-sześć dyżurów na pewno. Gdyby wymówili tą klauzulę, to w tym momencie nie będzie obsady - zauważa dr Radosława Staszak-Kowalska, wiceprezes Bydgoskiej Izby Lekarskiej.

Lekarzy brakuje - odczuwa to m.in. szpital w Brodnicy. Od zaraz pracę mogą podjąć tu zwłaszcza pediatrzy, interniści czy ortopedzi. Dyrekcja lecznicy od tygodni oferuje rezydentom 6 tys. zł. Szczególnego zainteresowania pracą w szpitalu powiatowym jednak nie ma. Na ofertę odpowiedziało zaledwie dwóch lekarzy. Rezydenci wolą pracować i uczyć się w wielkomiejskich klinikach lub wyjeżdżają z kraju. - Nie ma młodych lekarzy i mamy takie informacje, że w izbach lekarskich są pobierane zaświadczenia umożliwiające pracę za granicą, które podobno wzrosły o 25 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim - mówi Robert Skowronek, dyrektor ds. medycznych Szpitala Powiatowego w Brodnicy.

Minister zdrowia podpisał już rozporządzenie o podwyżkach dla rezydentów. Ich pensje mają wzrosnąć od 280 do 325 zł „na rękę”, w zależności od specjalizacji, jaką wybiorą. Lekarze, którzy rozpoczną szkolenie w deficytowych dziedzinach medycyny, będą otrzymywali tzw. dodatek motywacyjny w wysokości 1,2 tys. zł brutto. Wzrastać stopniowo mają także nakłady na służbę zdrowia do 6 proc. PKB w 2025 roku. -Oprócz tych pieniędzy, które są w systemie ochronie zdrowia, w ciągu tych kilu lat wpłynie dodatkowo 500 mld zł. To są gigantyczne wręcz pieniądze - podkreśla Tomasz Latos, poseł PiS, wiceprzewodniczący sejmowej komisji zdrowia.

Protest rezydentów popierają przedstawiciele innych zawodów medycznych.