Na razie spacer po Toruniu, za niecały miesiąc otworem stanie przed nimi cały świat. Adriana Andrzejewska i Mikołaj Kuras, po dwuletnich przygotowaniach, wyruszają w podróż dookoła globu. Motywacją była miłość do podróży i możliwość realizowania własnych pasji.

- Chciałem zawodowo, zdjęciowo się rozwinąć i posmakować innej „fotoreporterki”, poszukać tematów bardziej egzotycznych - powiedzmy. I to jakoś się połączyło w jednym momencie - wyznaje Mikołaj Kuras, www.rokwloczykija.pl.

On jest fotoreporterem, ona - dziennikarką. Od lat są związani z lokalnymi mediami. W podróży nie zamierzają rezygnować z pracy. Reportaże i fotoreportaże pełne regionalnych wątków z egzotycznych miejsc, będzie można śledzić na antenie Polskiego Radia i blogu „Rok Włóczykija". - Mamy torunianina w Paragwaju, z którym będziemy rozmawiać. Mamy torunianina w Sao Paulo, z którym będziemy rozmawiać, więc wbrew pozorom tych wątków regionalnych jest bardzo dużo, a to tylko początek tego, co chcemy zobaczyć - podkreśla Adriana Andrzejewska.

Dzięki medialnej parze o Kujawach i Pomorzu - a przede wszystkim o Toruniu - będzie głośno w wielu miejscach świata. Dlatego ich wyprawę wspierali też samorządowcy z regionu.