David Lynch w regionie spędzi blisko tydzień. W poniedziałek w Toruniu wygłosił wykład na temat transcendentalnej medytacji. Sala wielka Dworu Artusa pękała w szwach.

Dłuuuuuuga kolejka nie dziwi - nazwisko David Lynch elektryzuje kinomaniaków na całym świecie. Poniedziałkowe spotkanie w toruńskim Dworze Artusa miało charakter otwarty. Nie obowiązywały bilety, czy wejściówki. Jedynym ograniczeniem była liczba miejsc na sali. Pierwsi fani pojawili się zatem o świcie. - Stali niemalże przed drzwiami. Czekali, aż portier przyjdzie odkluczy drzwi od Dworu Artusa, po czym weszli, czekali skutecznie do samego otwarcia bram - opowiada Łukasz Wudarski z Dworu Artusa w Toruniu.

Zdecydowana większość to młodzi ludzie zafascynowani twórczością i samą osobą Davida Lyncha. By przyjechać na festiwal Camerimage pokonują setki kilometrów. Tym razem nie było inaczej. - Tuż po obejrzeniu nowej serii „Twin Peaks” rozmawialiśmy o tym ze znajomymi, że chcielibyśmy poznać Davida Lyncha. Tydzień później dowiedzieliśmy się, że będzie w Toruniu, więc natychmiast kupiliśmy bilety na samolot - opowiada Elina z Bułgarii. -David Lynch jest jedną z najważniejszych postaci świata filmu, jest najbliższym mi reżyserem - zdradza jedna z Polek.

Tego wieczoru z Dworu Artusa nikt nie mógł wyjść rozczarowany. Bo, choć nie było łatwo, udało się pomieścić wszystkich chętnych. - Był już jeden wykład w Polsce na ten temat, 10 lat temu w Gdańsku, więc wiem mniej więcej, o czym będzie dzis mówił, a zawsze chciałem spróbować tej medytacji, ale jakoś nigdy do tego nie doszło. Może po dzisiejszym spotkaniu rzeczywiście uda mi się - wyznaje jeden z uczestników spotkania z Lynchem.

Wprowadzeniem do wykładu Davida Lyncha był pokaz filmu „Meditation, Creativity, Peace” z 2012 roku. To dokument o podróży przez 16 krajów, którą Lynch odbył w latach 2007-2009. Wtedy, tak jak teraz w Toruniu, mówił m.in. o medytacji transcendentalnej. - Transcendencja w tym znaczeniu jest to zagłębienie się w swoją własną osobowość i odczucie istoty istnienia - tłumaczy reżyser.

Kolejne spotkanie z Davidem Lynchem we wtorek w bydgoskiej Operze Nova, gdzie reżyser obejrzy z fanami dwa odcinki serialu „Twin Peaks”.