Kończąca się właśnie przerwa świąteczna nie sprzyjała miłośnikom "zimowego szaleństwa" Dodatnia temperatura sporo "namieszała" także w przyrodzie, a w ogrodach zaczęły już kwitnąć niektóre kwiaty. Zmian w pogodzie na razie nie widać.

Pąki kwiatów na początku stycznia? Tej zimy taki obrazek nie powinien dziwić. Białe święta były tylko w bajkach, a w Sylwestra termometry wskazywały nawet 10 stopni Celsjusza. Śniegu szczególnie brakuje najmłodszym. „Co można robić zimą?” – pytamy przedszkolaków. - Lepić bałwana. Można jeździć na sankach. Na łyżwach i na rolkach! Na rolkach nie, ale na sankach! - wymieniają dzieci.

"Zimowe szaleństwo" to tylko życzenie. Śnieg, jeśli już spadnie, zaraz topnieje. Tegoroczna zima nie jest też zbyt wymagająca dla drogowców. Ale pługi nie stoją bezczynnie. - Samochody zostały przezbrojone, polały solanką ulice, zabezpieczyły i wróciły. Część samochodów została przezbrojone i wożą obecnie np. odpady - informuje Bożena Pawlak, dyrektor administracyjny jednej z bydgoskich firm oczyszczania miasta.

Na razie zmian w pogodzie nie widać. Najbliższe dni będą pochmurne, ale ciepłe - nawet do 8 stopni Celsjusza. To efekt ocieplania klimatu w całej Europie. - Mamy powietrze znad Atlantyku, ciepłe, wilgotne, które płynie do nas przez całą praktycznie Europę, aż dociera nad zachodnią, północną Rosję. Tam też ta zima jest - powiedzmy – „szczątkowa", jest nawet miejscami cieplej o ponad 15 stopni niż powinno być o tej porze roku - wyjaśnia Rafał Maszewski, klimatolog.

Skutków tego ocieplenia nie trzeba daleko szukać. W Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy zrobiło się... kolorowo. - Rośliny "uważają", że ten okres spoczynku już minął, więc rusza wegetacja, zaczynają kwitnąć niektóre rośliny, takie jak kalina wonna, czy ciemiernik, które są co prawda przedstawicielami wczesnej wiosny, ale mamy dopiero początek stycznia - tłumaczy Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego UKW w Bydgoszczy.

Namiastkę zimy zapewni mieszkańcom Bydgoszczy nowe lodowisko o dobrze znanej nazwie. Torbyd zostanie otwarty w piątek.