Czy nocą wszyscy śpią? Których bakterii powinniśmy się bać? Co dzieje się w laboratoriach biologów? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi szukali mieszkańcy 31 miast w całym kraju, również Bydgoszczy i Torunia. Uniwersytety Kazimierza Wielkiego i Mikołaja Kopernika włączyły się w ogólnopolską "Noc biologów". Dzięki temu każdy może wziąć udział w warsztatach, pokazach oraz wykładach tematycznych.

- Temat moich warsztatów zawsze przyciągał duże zainteresowanie. Już kilka lat prowadzę te warsztaty i zawsze jest pełna liczba osób zarezerwowana na te warsztaty. Co prawda to jest tylko 10 osób, ale mamy mało stanowisk mikroskopowych i zależy nam na tym żeby każdy mógł obejrzeć sobie te owady pod mikroskopem - wyjaśnia mgr Anna Sobieraj, prelegentka „Nocy biologów”

- Przychodzą bardzo chętnie na takie imprezy dzieci ze szkół, gimnazjów, liceów ale także i starsi - podkreśla Beata Dziedzina-Starzak, prelegentka.

- Najbardziej mi się podobało obserwowanie pod mikroskopem, bo tam można było odkryć np. nowe gatunki i tam na przykład, był pokazany taki owad, co udaje trzmiela - opowiada Zosia Wojna - uczestniczka warsztatów.

- Są to wykłady otwarte po prostu dla ludzi z Bydgoszczy, chcących się czegoś dowiedzieć; jakieś zainteresowania poszerzyć; może coś zobaczyć, do czego nie mają na co dzień dostępu. Otwierane są bardzo często pracownie, można pooglądać pod mikroskopem różne rzeczy - zachęca Beata Dziedzina-Starzak.