„Akademia Niepodległości" to projekt edukacyjny, który ma zachęcić młode pokolenie do zapoznania się z historią walki o wolność. A wszystko to w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Instytutowi Pamięci Narodowej szczególnie zależy na dotarciu do mniejszych miast, takich jak np. Chełmno.- Bardzo interesuję się historią. Jest to bardzo ważna rocznica. Polska długo była pod zaborami, nasze miasto Chełmno jeszcze dłużej. Czuję się patriotą, jestem bardzo przywiązany do polskiej historii, do tradycji, staram się ją kultywować wraz z rodzicami - wyznaje Karol Gadziński z Gimnazjum nr 2 w Chełmnie.

- Przyszliśmy tutaj z naszą nauczycielką, z którą działamy również w kółku historycznym, na którym ta tematyka jest bardzo często i bardzo dokładnie poruszana, co nie zawsze się udaje na lekcjach - opowiada Stanisław Coch ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Filomatów Pomorskich w Chełmnie.

- Patroni naszej szkoły, czyli Filomaci Pomorscy, również są związani z odzyskaniem przez Polskę niepodległości na tym terenie. Była to młodzież, która dbała o zachowanie polskości, o naukę polskiej historii, języka polskiego - podkreśla Halina Murawska, nauczyciel historii w Szkole Podstawowej nr 1 im. Filomatów Pomorskich w Chełmnie.

-22 stycznia minęła 98. rocznica powrotu Chełmna do Polski. Za chwilę, 29 stycznia, będzie kolejna z rocznic, a mianowicie w 1920 roku przyjechał i uroczyście był witany przez społeczeństwo Chełmna, generał Józef Haller, dowódca frontu pomorskiego - przypomina Ewa Gerka, dyrektor Muzeum Ziemi Chełmińskiej.

- Historia ostatniego stulecia to jest historia niesamowicie tragiczna i dramatyczna, ale zwieńczona sukcesem, jakim stało się to zwycięstwo z okresu 1989-1991. Nowe pokolenie, które w tej chwili wchodzi w dorosłe życie, które w tej chwili jest w szkołach, zna już tylko Polskę wolną, suwerenną, demokratyczną i niepodległą - zauważa prof. dr hab. Mirosław Golon, dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku.