Kilkudziesięciu elewów złożyło przysięgę na sztandar 2. Pułku Inżynieryjnego w Inowrocławiu. Szeregowi przeszli już miesięczne przygotowanie do służby w Narodowych Siłach Rezerwowych. Najlepsi zostali wyróżnieni. Przed elewami teraz wielotygodniowe szkolenie specjalistyczne. W piątek pierwszy raz mogli zaprezentować się przed rodzinami w żołnierskim szyku.

Za nimi kilka tygodni intensywnej nauki wojskowego rzemiosła i musztry. Tak się zaczyna przygoda z wojskiem. Jedni w nim zostaną inni przejdą do rezerwy. W piątek każdy ich krok śledzić mogły rodziny. Niektórzy na żołnierską przysięgę przyjechali z różnych zakątków kraju. Strażacy-ochotnicy z Suchodół w Mazowieckiem wspierają w Inowrocławiu dwójkę swoich kolegów. - Mamy nadzieję, że dzięki wstąpieniu do NSR wzmocnią naszą jednostkę swoim doświadczeniem - nie ukrywa Maciej Sejbuk. - Jestem pierwszy raz na przysiędze naszego kolegi Damiana. Wszyscy tutaj mu kibicujemy, żeby wszystko dobrze wyszło i żeby wrócił tu do nas na chwilę - dodaje Katarzyna.
43 elewów, którzy zdecydowali się na wstąpienie do Narodowych Sił Rezerwowych, złożyło w piątek przysięgę w 2. Pułku Inżynieryjnym w Inowrocławiu. W trakcie kilkutygodniowej służby przygotowawczej elewi poznawali wojskowy regulamin, budowę broni, przeszli też szkolenie medyczne i inżynieryjne. Po przysiędze czeka ich szkolenie specjalistyczne, które zakończy się egzaminami. Potrwa to do 27 kwietnia. - Elewi szkolą się w trzech specjalnościach: saper, pontonier i obsługa elektrowni i właśnie z tych specjalności będą zdawali egzaminy - informuje mjr Sylwester Ludwiczak z 2. Pułku Inżynieryjnego w Inowrocławiu.

Po ukończeniu szkolenia specjalistycznego żołnierze będą mogli podpisać kontrakty na wykonywanie obowiązków w ramach Narodowych Sił Zbrojnych. Przydziały do konkretnych jednostek wojskowych już czekają. Co chcą w wojsku osiągnąć? - Jak najwyższe stanowisko. Na razie jestem szeregowy, ale chce zrobić jakąś szkołę, być może zdobyć wyższe wykształcenie, szkolić się z wizerunku jak najwyższym - zdradza szer. Krystian Ruciński ze Żnina. - Każdy w pewnym momencie życia zdaje sobie sprawę, co chce w tym życiu robić. Przyszedł na mnie czas, że chcę służyć ojczyźnie i wywiązać się z tego jak najlepiej - wyznaje szer. Damian Sałek ze Stalowej Woli.

O powołanie mogą starać się obywatele Polski, którzy mają ukończone 18 lat, są niekarani i zdrowi. Służba ma charakter całkowicie dobrowolny i dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet.