List otwarty do ministra obrony narodowej. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości z Bydgoszczy argumentują w piśmie, dlaczego dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej powinno mieścić się w Bydgoszczy. To efekt spekulacji dotyczących zmiany lokalizacji jednostki. O to, by szef MON wybrał Toruń, stara się posłanka Anna Sobecka.

Rozpoczęło się formowanie Wojsk Obrony Terytorialnej w naszym regionie. Siedzibą kujawsko-pomorskiej brygady WOT została Bydgoszcz. Wynika to z decyzji Antoniego Macierewicza podpisanej w listopadzie.

Jednak w związku ze zmianami na stanowisku szefa MON, pojawiły się spekulacje i pytanie: "Czy postanowienie zostanie utrzymane?". Dlatego posłowie Prawa i Sprawiedliwości z grodu nad Brdą przygotowali list, w którym argumentują, dlaczego wybór był słuszny. - Bydgoszcz jest miastem, gdzie siedzibę ma wojewoda. A istotą WOT jest współpraca z wojewodą. Jak np. mieliśmy do czynienia z klęskami żywiołowymi w sierpniu, to wojewoda reagował. To wojewoda uruchamia WOT - taka jest logika - wyjaśnia Bartosz Kownacki, poseł PiS, były wiceminister obrony narodowej.

Dalej poseł wylicza jeszcze m.in. odpowiednią infrastrukturę, bazę szkoleniową, dogodność lokalizacyjną, większą liczbę mieszkańców. W Bydgoszczy jest 20 jednostek wojskowych, w tym siedem NATO. Na miejscu jest też wojskowy szpital.

Inne zdanie ma posłanka z Torunia. Anna Sobecka lobbuje, by dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej umieścić w grodzie Kopernika, bo - jak twierdzi - takie były wcześniejsze ustalenia. Napisała w tej sprawie interpelację do nowego szefa MON, Mariusza Błaszczaka. Czytamy w niej m.in.: "Nie kryję zaskoczenia tą nagłą decyzją oraz wyrażam stanowczy sprzeciw wobec tej zmiany. Toruń posiada odpowiednie zaplecze techniczne i dobrze zorganizowaną infrastrukturę wojskową. Ponadto z ulokowaniem Dowództwa Brygady WOT w naszym mieście, wiązano nadzieje na nowe miejsca pracy" - napisała posłanka.

Wojska Obrony Terytorialnej, jak podaje MON, to piąty rodzaj sił zbrojnych - obok wojsk lądowych, powietrznych, specjalnych i marynarki wojennej. Żołnierze mają stanowić uzupełnienie i będą komplementarną częścią potencjału obronnego Polski. WOT ma się formować do końca 2018 roku. Wtedy też ochotnicy rozpoczną szkolenie. Do ich przyjęcia przygotowuje się już płk Krzysztof Stańczyk. Dowódca 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.