Przewozy Regionalne w Bydgoszczy kupiły cztery nowoczesne pojazdy „Elf 2”, których producentem jest bydgoska PESA. Pojazdy wyjechały w niedzielę na tory, wraz z wprowadzeniem korekty rozkładu jazdy. Wszystkie cztery elektryczne jednostki trakcyjne będą obsługiwały trasy w województwie kujawsko-pomorskim.

Każdy pociąg jest wyposażony w zintegrowany system informacji pasażerskiej, klimatyzację czy wi-fi. Dla bezpieczeństwa pasażerów składy wyposażono też w defibrylatory. W pojeździe jest 96 miejsc siedzących, przystosowanych także dla osób niepełnosprawnych. Nowe "Elfy" będą obsługiwały połączenia z Bydgoszczy do Inowrocławia, Laskowic Pomorskich, Torunia czy Piły. - Walczymy z tym, aby te pojazdy, które bardzo długo służyły, były modernizowane i stale ulepszane, zostały już odstawione i zastąpione tym, czym teraz dysponują producenci - nie ukrywa Anna Cukrowska, dyrektor Oddziału Kujawsko-Pomorskiego Przewozów Regionalnych Spółka z o.o.

Kujawsko-Pomorski Oddział Przewozów Regionalnych zapewnia, że na torach w regionie będzie coraz więcej nowoczesnych pojazdów. Spółka sfinansowała zakup „Elfów” z własnych środków. - Do tej pory cały zmodernizowany i nowy tabor, którym dysponowaliśmy, czyli duże „Elfy”, „jedynki” i pojazdy typu ED, to były pojazdy, których właścicielem jest Urząd Marszałkowski, a my korzystamy - jako operator - w formie użyczenia - dodaje Anna Cukrowska, dyrektor Oddziału Kujawsko-Pomorskiego Przewozów Regionalnych Spółka z o.o.

W niedzielę weszła w życie także korekta rozkładu jazdy pociągów. Kolejowa spółka zapewnia, że liczba składów się nie zmniejszy. - W związku z robotami inwestycyjnymi i modernizacyjnymi, które są prowadzone w województwie kujawsko-pomorskim, zmienia nam się rozkład jazdy. To prawda, część pociągów ma inne godziny odjazdów i przyjazdów. Chcemy, że pasażerowie przed każdą zaplanowaną podróżą jednak upewnili się i zajrzeli do rozkładów jazdy - informuje Grażyna Dalak-Ożóg, naczelnik Oddziału Kujawsko-Pomorskiego Przewozów Regionalnych Spółka z.o.o.

Niewykluczone, że w przyszłości nowoczesne „Elfy” wyjadą także na inne trasy; np. z Bydgoszczy do Poznania czy z Torunia do Kutna.