Jubileuszowe Welconomy Forum in Toruń otwarte. Najważniejsi ludzie ze świata biznesu, polityki, nauki i kultury spotkali się po raz 25., by porozmawiać o gospodarce Polski. A ta, jak podkreślał minister inwestycji i rozwoju, rozwija się w bardzo szybkim tempie. O dalszych wyzwaniach, planach, problemach eksperci będą rozmawiać również we wtorek.

Są z różnych światów: biznesu, polityki, nauki, kultury. Ale łączy ich zainteresowanie gospodarką Polski. Chcą wpływać na losy kraju. Widzą w nim ogromny potencjał. I wierzą w nadchodzący sukces. - Wyjątkowe spotkanie ludzi, którzy potrafią gospodarkę dźwigać na swoich ramionach. Są u nas, w Toruniu, rozmawiają z nami. Nie tylko przedstawicielami administracji, ale głównie firm działających na terenie Torunia - uważa Michał Zaleski, prezydent Torunia.

To dla przedsiębiorców okazja do wymiany doświadczeń i nawiązania kontaktów. Integracja i współpraca - to priorytet, który od 25 lat przyświeca forum gospodarczemu. - Jeśli ktoś chce być odważny, innowacyjny, to bardzo często przegrywa. Ale kiedy obserwatorzy go wspierają, mówi „Podnieś się, nie martw się, idź dalej”, to osiągnie sukces - przekonuje dr Jacek Janiszewski, przewodniczący rady programowej "Integracja i Współpraca", organizator Welconomy Forum in Toruń.

”Sukcesem jest dynamiczny rozwój Polski” - podkreślał minister Jerzy Kwieciński podczas panelu dyskusyjnego. I prognozował, ze również w 2018 roku gospodarka nie zwolni. - Mamy bardzo dobrze rozpędzoną gospodarkę. O w miarę zrównoważonym wzroście. Napędzanym nie tylko konsumpcją, ale również eksportem i inwestycjami - zaznacza minister inwestycji i rozwoju.

Inwestycją w regionie, która ma na rozwój kujawsko-pomorskiego wpłynąć, jest stopień wodny na Wiśle. Poza bezpieczeństwem powodziowym, da możliwość przywrócenia transportu śródlądowego. - Rozmawiałem z władzami Anwilu. Padła deklaracja, że bardzo chętnie zbudowaliby u siebie port i transportowali drogą rzeczną swoje towary do Gdańska. To jest 1/4 kosztów transportu więc tą drogą musimy iść - uważa Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski.

A drogowskazami są własne pomysły, innowacyjność, przedsiębiorczość. - Powinno nam chodzić także o tworzenie własnych, oryginalnych rozwiązań i propozycji. Nie tylko przyswajanie tych, które płyną do nas z zewnątrz - przemawiał Jerzy Buzek, przewodniczący komisji przemysłu, badań naukowych energii Parlamentu Europejskiego.

Z zewnątrz nadchodzą pieniądze, ale także wymogi. Chociażby te dotyczące ograniczenia emisji. „Jednocześnie Polska musi dbać o bezpieczeństwo energetyczne” - przekonywał minister energii. - W tym miesiącu - mam nadzieję - rozstrzygnie się sprawa budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Jądrowej bo jest zeroemisyjna, bo jest bezpieczna. I wszystkie badania pokazują, że w tym kierunku powinniśmy pójść i musimy pójść - twierdzi Krzysztof Tchórzewski.

Na dwa dni Forum Welconomy in Toruń zaplanowano kilkadziesiąt paneli dyskusyjnych. Dotyczą m.in. rynków współpracy, stref ekonomicznych, kapitału ludzkiego. Bierze w nich udział ponad 2 tys. ekspertów.