Przedświąteczne zakupy maksymalnie do godz. 14.00 - ustawa o ograniczeniu handlu wprowadza zmiany także w Wielką Sobotę. W przeddzień świąt, pracownicy marketów pójdą do domów szybciej, ale dla klientów może oznaczać to pewne utrudnienia.

Osoby, które czekają z zakupami świątecznymi na ostatnią chwilę, będą musiały się pospieszyć. W Wielka Sobotę po 14.00 pracownicy sklepów nie będą mogli wykonywać czynności bezpośrednio związanych z handlem. Do takich należą m.in. liczenie pieniędzy w kasie czy włączanie alarmu w sklepie. Z tego względu niektóre sklepy zamkną drzwi dla klientów już wcześniej, nawet o 12.30.

Ustawa, która funkcjonuje od marca, umożliwia handel sklepom franczyzowym, czyli takim które współpracują z innymi przedsiębiorstwami. Warunkiem jest, by za ladą stał sam właściciel.

Państwowa Inspekcja Pracy będzie w Wielką Sobotę i Wielkanoc będzie przyjmowała zgłoszenia dotyczące łamania zakazu. Wszystkie zgłoszenia będą weryfikowane po świętach.

W najbliższych dniach ustawowo otwarte mogą być m.in. placówki handlowe przy zakładach hotelarskich, cukiernie oraz piekarnie.

Do tej porty w Wielką Sobotę sklepy były zamykane wcześniej niż na co dzień, jednak zazwyczaj dopiero około 16.00.