To największe spotkanie wszystkich drużyn z terenu województwa kujawsko-pomorskiego. Wydarzenie było okazją do rozpoczęcia zbiórki publicznej na rzecz budowy pomnika pamięci ofiar Zbrodni Pomorskiej.

Są odważni, ciekawi świata i zawsze chętni do pomocy. Harcerze z całego regionu spotkali się w Toruniu. - Jestem harcerzem, ponieważ to jest świetna przygoda, świetna zabawa, ale też dużo wiedzy się zdobywa - przekonuje jeden z harcerzy. - Można poznać wiele ciekawych osób, wielu przyjaciół, można odbyć ciekawe przygody. Jest naprawdę wiele ciekawych biwaków, rajdów, zjazdów, zlotów. Po prostu jest dla czego żyć, to jest po prostu moja największa pasja - dodaje inny.

Impreza rozpoczęła się uroczystym apelem przed nową siedzibą Hufca ZHP w Toruniu. Marszałek Piotr Całbecki przekazał harcerzom chusty w barwach województwa. W spotkaniu wzięło udział blisko 2,5 tys. osób należących do Związku Harcerstwa Polskiego, Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej oraz innych organizacji skautowych. - Z 1 na 2 listopada 1918 roku powstał Związek Harcerstwa Polskiego ze wszystkich istniejących wówczas organizacji skautowych i harcerskich. W naszych środowiskach odbywa się kilkaset różnego rodzaju imprez o charakterze patriotycznym, wychowawczym, o charakterze edukacyjnym - opowiada Jerzy Gębara, komendant Kujawsko-Pomorskiej Chorągwi ZHP.

Główny cel złazu to integracja harcerzy z różnych organizacji i części regionu. Tym razem uczczono również 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i jubileusz powstania harcerstwa na ziemiach kujawsko-pomorskich. - To są już kolejne pokolenia, w ten sposób chcemy tych młodych ludzi zapoznać z historią. Podczas uroczystości, marszałek województwa zainaugurował publiczną zbiórkę pieniędzy na budowę pomnika Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939, w którą zaangażował harcerzy z regionu oraz Chorągwi Gdańskiej ZHP. Druhowie odebrali puszki na datki oraz identyfikatory. Pomnik pamięci ofiar Zbrodni Pomorskiej ma stanąć w październiku przy ulicy Uniwersyteckiej w Toruniu - poinformował Szymon Wiśniewski z Hufca ZHP w Golubiu-Dobrzyniu. - W dniu dzisiejszym otrzymaliśmy puszki, które trafią do komend hufców. Mam nadzieję, że tych puszek będziemy mieć więcej, trafią one do drużyn i drużyny będą prowadziły zbiórkę pośród rodziców, mieszkańców - oczekuje Beata Kobuz, komendantka Hufca Bydgoszcz Miasto.

Młodzi ludzie otrzymali również kilkaset woreczków, do których zbiorą ziemię ze wszystkich miejsc zbrodni hitlerowskich w naszym regionie. Ziemia ta zostanie wmurowana w przyszły monument. - Harcerzy poprosimy o to, aby przywieźli na odsłonięcie i poświecenie pomnika symboliczną grudkę ziemi z wszystkich tych 389 dziś zidentyfikowanych miejsc, gdzie zostali zamordowani i pogrzebani mieszkańcy naszego województwa na początku II wojny światowej - zapowiada Piotr Całbecki.

2018 jest w regionie "Rokiem Harcerstwa Kujawsko-Pomorskiego".