Bydgoszcz świętuje. Dokładnie 672 lata temu król Kazimierz Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie. Z tej okazji podczas uroczystej sesji wręczone zostały medale za zasługi na rzecz Bydgoszczy.

Panowanie Kazimierza Wielkiego dla bydgoszczan miało szczególne znaczenie. To za sprawą tego monarchy, w 1346 roku Bydgoszcz staje się miastem. Król, lokując miasto, chciał w tym miejscu silnego ośrodka na północnych rubieżach Królestwa Polskiego. To było jedno z największych miast założonych przez Kazimierza Wielkiego. Mija właśnie 672. rocznica tego wydarzenia. Radni miasta złożyli pod pomnikiem króla wiązanki kwiatów.

„ Czego życzyłaby pani mieszkańcom?” – pyta nasza dziennikarka. - Mądrych władz, mądrych mieszkańców i przede wszystkim zdrowia - odpowiada bydgoszczanka. - Wspaniałych turystów, żeby przyjeżdżali, zwiedzali, żeby Bydgoszcz się rozwijała - mówi kolejna mieszkanka miasta. - Rozkwitu miasta, a ja się spieszę, bo właśnie idę śpiewać dla miasta z zespołem - śmieje się członkini zespołu A-nutki.

Uroczysta sesja rady miasta była okazją do uhonorowania najbardziej zasłużonych mieszkańców Bydgoszczy. Medale indywidualne odebrali: prof. Marek Bieliński z UTP - przedstawiciel bydgoskiego środowiska naukowego, senator Jan Rulewski, Izabela Szolginia - dyrektor Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt, zaangażowany społecznie w sprawy miasta Zdzisław Tylicki oraz scenarzysta, reżyser i autor filmów, także o Bydgoszczy, Marcin Sauter. - To jest przede wszystkim moje miasto, wiec urzeka mnie to, że znam tu każdy kąt. Do ostatniego filmu zrobiłem bardzo wiele zdjęć w tym mieście, odkrywałem wiele miejsc na nowo - wyznaje Marcin Sauter. - Na tą nagrodę przede wszystkim zapracowało młode pokolenie adwokatów i jest to dla nich ogromne wyróżnienie. Nadaje sens na przyszłość pracy, angażowania się w prace społeczne i publiczne - podkreśla Justyna Mazur z Bydgoskiej Izby Adwokackiej.

Medale zbiorowe trafiły do Bydgoskiej Izby Adwokackiej, Spółdzielni Mieszkaniowej „Budowlani”, Zgromadzenia Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim oraz Zespołu „Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska”. - Mamy wielu wybitnych bydgoszczan, są pewne kryteria, rzeczywiście bydgoszczanie jako całość zasługują na to wyróżnienie - cieszy się Mirosław Jamroży, radny PiS. - Jest słońce dla Bydgoszczy i żeby słońce zawsze było, żeby Bydgoszcz tak się rozwijała, jak ta przyroda, która właśnie ruszyła - ma nadzieję Ireneusz Nitkiewicz, radny SLD Lewica Razem.

Z okazji urodzin miasta i jednocześnie obchodzonej 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, władze miasta przygotowują urodzinowe koncerty 3 i 4 maja na Wyspie Młyńskiej. - Gramy każdy gatunek muzyczny, każdy znajdzie coś dla siebie - mówi Jarosław „Bisz” Jaruszewski, raper i producent muzyczny.

To jeden z elementów projektu "Dumni z Bydgoszczy, dumni z Niepodległej". - To jest 500 wydarzeń organizowanych przez różnego rodzaju instytucje, jednostki kultury, szkoły - zdradza Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.

To będzie rozśpiewany rok dla miasta.