Medycyna, prawo i administracja, logistyka oraz przedmioty techniczne - to kierunki studiów, które najczęściej wybierają tegoroczni maturzyści. Zakończyła się rejestracja na studia 1. stopnia oraz jednolite magisterskie.

Aneta Lewandowska jest studentką 3. roku archiwistyki i zarządzania dokumentacją na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Toruńską uczelnie wybrała ze względu na wysoki poziom nauczania oraz szeroki wachlarz kierunków. - Kierunek jest świetny. Ja nie narzekam, miałam ostatnio praktyki w archiwum i strasznie dużo się nauczyłam, a sam uniwersytet jest świetny, są świetni wykładowcy i przyjemna atmosfera - zapewnia.

Każdego roku tysiące maturzystów szuka swojej drogi rozwoju. Uczelnie w regionie przyciągają zarówno swoją renomą i osiągnięciami jak i nowymi kierunkami. - Na logistykę zaproponowaliśmy 60 miejsc, zgłosiło się ponad 400 kandydatów. Pozostałe kierunki, które zaoferowaliśmy w tym roku, też sobie nieźle poradziły, choć nie tak dobrze jak logistyka. Bez problemu wypełnimy miejsca na naszą logopedię, na terapię zajęciową - podsumowuje dr Ewa Walusiak-Bednarek z zespołu prasowego UMK. - W tej chwili zaoferowaliśmy cztery nowe kierunki. To: edytorstwo, prawo w biznesie, pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna oraz pedagogika resocjalizacyjna - informuje Sławomir Łaniecki, rzecznik Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Największym zainteresowaniem w regionie tradycyjnie cieszą się kierunki medyczne, gdzie na jedno miejsce przypada nawet 15 osób. Na pozostałych miejscach także nie ma niespodzianek. - Kandydaci szturmują prawo, finanse i rachunkowość, psychologię, farmację, fizjoterapię oraz filologię angielską - wymienia dr Walusiak-Bednarek. - Największym zainteresowaniem cieszy się budownictwo, informatyka stosowana, geofizjoterapia, finanse i rachunkowość, mechanika, budowa maszyn i transport - wylicza dr inż. Franciszek Bromberek, rzecznik UTP.

Pierwsze wyniki rekrutacji na uczelnie w regionie powinny być znane jeszcze w tym tygodniu. Wtedy rozpocznie się również przyjmowanie dokumentów.