To ważna chwila dla mieszkańców Pakości. Rozpoczęła się przebudowa ponad dwukilometrowego odcinka drogi woj. nr 255. Zaplanowano m.in. budowę ciągu pieszo-rowerowego oraz ronda. To jedna z 14 inwestycji, realizowanych w oparciu o pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego oraz budżetu województwa.

Przebiega przez ścisłe centrum Pakości. Od kilku lat spędza sen z powiek kierowcom, a teraz doczeka się remontu. Droga z przeszkodami ma zmienić się nie do poznania. Ruszyła przebudowa ponad dwukilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 255. - Przebudowa chodników, ścieżki rowerowej, budowa ronda w Janikowie, azyle dla pieszych i wszystkie elementy bezpieczeństwa - wylicza Mirosław Kielnik z Zarządu Dróg Wojewódzkich. - Będziemy starali się wykonać te prace w najwyższym standardzie, oczywiście oczekiwanym przez mieszkańców. Mam nadzieje, że nie będziemy nikomu utrudniać - dodaje Wojciech Kołtun, dyrektor techniczny wykonawcy.

To inwestycja, na którą mieszkańcy Pakości czekali od lat. W maju zakończono prace związane z wymianą sieci kanalizacyjnej i wodociągowej na terenie Pakości. To znacznie ułatwiło podjęcie kolejnych działań, związanych z przebudową drogi. - To jest inwestycja strategiczna na którą czekaliśmy. Podniesie ona komfort życia mieszkańców - uważa Szymon Łepski, zastępca burmistrza Pakości.

To jest pierwszy etap prac. Pplanowana jest rozbudowa 20-kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 255 między Pakością a Strzelnem. To jedna z czternastu inwestycji, realizowanych w oparciu o środki z Regionalnego Programu Operacyjnego oraz budżetu województwa. - Gdyby nie fundusze unijne, to moglibyśmy pomarzyć o takich realizacjach. Chcę wyrazić ogromną solidarność z samorządami lokalnymi. Dzięki temu, przyspieszamy chociażby budowę ścieżek rowerowych - mówi Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

Dzięki współpracy z samorządami lokalnymi ma powstać blisko 90 km szerokich i bezpiecznych tras dla rowerzystów. Wkrótce ruszy również nabór wniosków o dofinansowanie budowy lub modernizacji dróg lokalnych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. - 35 mln zostało wypuszczone na rynek w ramach PROW, i mam nadzieje, że jesienią będziemy podpisywać następne umowy na przebudowę dróg. Jest to 64 proc. dofinansowania dla samorządów - wyjaśnia Dariusz Kurzawa, wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

Dotychczasowe środki w ramach PROW przeznaczono na budowę i przebudowę blisko 200 km dróg lokalnych. Łączna wartość wszystkich zadań, realizowanych w oparciu o środki z RPO oraz budżetu województwa, to około 700 mln zł.