Odnowa lub konserwacja fresków czy ołtarzy, remonty dachów i elewacji. Blisko 10 mln zł przeznaczono na kujawsko-pomorskie zabytki. Dofinansowanie otrzymało 213 projektów. Część z nich to kontynuacja rozpoczętych w poprzednich latach prac konserwatorskich. Pieniądze pochodzą z budżetu województwa i Regionalnego Programu Operacyjnego.

Gotycki kościół z XIV wieku, który stoi w centrum Czarża, należy do parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Zabytek wyjątkowy, zbudowany z murowanej cegły na kamiennym fundamencie. W poprzednich latach udało się zdobyć pieniądze na remont dachu. Teraz przyszedł czas na elewacje. - Starania o wpisanie do rejestrów zabytków temu służyło. We własnym zakresie nie bylibyśmy w stanie podjąć tych remontów. Wymagania są takie same, musi być projekt konserwatorski i nadzór budowlany, a koszty są ogromne - nie ukrywa ks. kan. Mirosław Kaźmierski, proboszcz parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Czarżu. Na remont północnej elewacji kościoła parafia pozyskała 70 tys. zł. W kolejnych latach odnowiona ma być dzwonnica.

Prace konserwatorskie i restauratorskie prowadzone są nie tylko na zewnątrz. W kościele p.w. świętej Anny w Łąsku Wielkim są trzy drewniane ołtarze. Jeden już został odrestaurowany. Teraz prace trwają przy ołtarzu głównym. - Część ołtarza została zdemontowana do restauracji. W środku znajdują się dwa obrazy: jeden zsuwany z góry, drugi przesuwany do dołu. Na jednym widnieje patronka kościoła, na drugim - Matka Boska - opowiada Halina Bociek, sołtys wsi Łąsk Wielki.

W regionie nie brakuje zabytkowych świątyń. Często są to małe parafie, których nie stać na kosztowne remonty. Pieniądze, o które często starają się każdego roku, pozwalają im kontynuować prace restauratorskie. W sumie z programu skorzystało już 600 podmiotów. - Są to zupełnie inne obiekty, wspaniale odrestaurowane. Błyszczą blaskiem z czasów, kiedy powstawały, więc sporo się udało zrobić. Na pewno program będziemy kontynuować - zapewnia Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

Radni sejmiku zdecydowali też o przyznaniu dotacji na realizację prac interwencyjnych w trzech kościołach, m.in. w bydgoskiej farze. Ta katedra św. Marcina i Mikołaja otrzyma wsparcie w wysokości 250 tys. zł na prace w obrębie prezbiterium. - Chodzi o zabezpieczenie prezbiterium po tych pracach odkrywczych, które miały miejsce na początku roku, a dotyczyły znalezionego skarbu i sześciu krypt, które znajdują się w prezbiterium katedry bydgoskiej - wyjaśnia ks. Stanisław Kotowski, proboszcz parafii św. Marcin i Mikołaja w Bydgoszczy.

W latach 2007-2017 na remont zabytków przeznaczono ponad 80 mln zł od remontów konserwatorskich po restaurację dzieł sztuki. Środki pochodzą z Unii Europejskiej i budżetu województwa.

Katedra pw. św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy otrzyma także pieniądze na renowację ołtarza głównego. Będą to pieniądze z rezerwy budżetowej państwa przyznane przez premiera Mateusza Morawieckiego. O szczegółach mają w poniedziałek poinformować podczas konferencji prasowej wojewoda kujawsko-pomorski i bydgoscy posłowie PiS.