To szansa na rozwój i stworzenie nowych miejsc pracy. W Brześciu Kujawskim powstanie nowoczesne centrum dystrybucyjne. Fabryka zatrudni blisko tysiąc osób. To nadzieja dla mieszkańców gminy o najwyższej stopie bezrobocia w regionie.

Ma ponad 11 tys. mieszkańców, jednak jego stałym problemem jest wysokie bezrobocie. W Brześciu Kujawskim na 1 tys. osób pracuje zaledwie 170. Zdaniem mieszkańców gminy, przyczyny bezrobocia są różne. - Bezrobocie jest, ale nie wszyscy się garną do pracy. Wiadomo, taka jest prawda, że wolą korzystać z opieki, z wszelkiego rodzaju innej pomocy, niż zatrudnić się i pracować - mówi mieszkanka Brześcia Kujawskiego - Jest bardzo kiepsko, bardzo. To jest mała miejscowość i ciężko tu jest z czymkolwiek. Ja też miałam tu swój mały biznes, ale go zamknęłam - dodaje inna.

Problem dotyczy całego powiatu włocławskiego, w którym jest ponad pięć tys. bezrobotnych. Ze znalezieniem pracy nie jest łatwo w handlu, zawodach technicznych, w branży budowlanej i mechanicznej. W maju tego roku w powiecie włocławskim, stopa bezrobocia wyniosła niecałe 17 proc. To o ponad 2,5 proc. mniej niż w maju zeszłego roku i blisko 5 proc. mniej niż w roku 2016. Choć bezrobocie w tej części regionu stopniowo maleje, nadal jest najwyższe w całym województwie. Szansą na poprawę sytuacji ma być rozwój inwestycji w Brzeskiej Strefie Gospodarczej. - Jak autostrada została otwarta, to od tego momentu się zaczęło, czyli od 2014 r., kiedy na tym odcinku zaczął się ruch. My stworzyliśmy warunki, i jest wielu inwestorów, którzy już tutaj zainwestowali - chwali się Wojciech Zawidzki, burmistrz Brześcia Kujawskiego.

W mieście powstanie centrum dystrybucyjne jednej z polskich firm odzieżowych. Koszt budowy nowoczesnej fabryki ma wynieść blisko 400 mln zł. Zatrudniani tu będą m.in. inżynierzy, menadżerzy, pracownicy magazynowi i pracownicy logistyki. Szansę na zatrudnienie będzie miało blisko 1 tys. osób, nie tylko z Brześcia. - Sam magazyn, samo centrum dystrybucyjne, to będzie obiekt bardzo nowoczesny, zawierający najlepsze technologie logistyczne dostępne na świecie. Planujemy uruchomić transport do naszego magazynu z różnych miejsc w danym regionie. Planujemy również aktywizować regiony, które są dotknięte problemami z zatrudnieniem - zapewnia Jacek Kujawa, wiceprezes zarządu firmy.

Otwarcie fabryki planowane jest na przełom 2021 i 2022 roku.