Administracja ma być przyjacielem a nie wrogiem przedsiębiorców. Prawo natomiast prostsze i bardziej czytelne. Do tego ulgi na start dla rozpoczynających swoją działalność i „mały ZUS” dla firm. Konstytucja Biznesu, czyli zmiany proponowane przez rząd, stopniowo wchodzą w życie. W Inowrocławiu nowe rozwiązania dla przedsiębiorców przedstawiała minister przedsiębiorczości i technologii, Jadwiga Emilewicz.

Pierwsze ułatwienia składające się na Konstytucję Biznesu już weszły w życie. To m.in. ulga na start: początkujący przedsiębiorcy nie muszą płacić składek na ubezpieczenie społeczne przez pierwsze sześć miesięcy działalności. Potem płacić będą tzw. mały ZUS. Konstytucja Biznesu wprowadza również tzw. działalność nierejestrową. - Dla tych, których przychody nie przekraczają 1250 zł, nie muszą rejestrować swojej działalności gospodarczej i ponosić z tego tytułu opłat żadnych, to są te zmiany, które przyjmowane są z dużym entuzjazmem - przyznaje Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.

Zmiany, które mają ułatwiać prowadzenie firm i wspierać nowych przedsiębiorców omawiano w Inowrocławiu. "Prawo do przedsiębiorczości - małe firmy, wielkie zmiany" - to hasło spotkań, które odbywają się w całym kraju. - Dla nas budowanie relacji partnerskich jest bardzo ważne, dlatego wychodzimy do regionów, wychodzimy w teren, bo chcemy opowiadać o zmianach pozytywnych dla przedsiębiorców - zapewnia Jadwiga Lesisz, p.o. prezesa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

A ci zgodnie podkreślają, że największym dla nich ułatwieniem to ograniczanie biurokracji. „Przedsiębiorca powinien zajmować się prowadzeniem biznesu, a nie wypełnianiem sprawozdań do urzędów” - przyznawali przedstawiciele pracodawców. - Musimy wspólnie usiąść i sobie powiedzieć: „Czy to jest potrzebne? A może to trzeba zmienić?”. Nie może być tak dużo ustaw gospodarczych, które komplikują, a nie ułatwiają prowadzenia biznesu - uważa Roman Rogalski, prezes Nadwiślańskiego Związku Pracodawców.

Najważniejszą ustawą w ramach Konstytucji Biznesu jest „Prawo przedsiębiorców”, które określa prawa i zasady prowadzenia działalności gospodarczej. Sposób interpretowania i wdrażania przepisów przez np. Administrację Skarbową ma być jasny i przejrzysty: m.in. spory i wątpliwości mają być teraz rozstrzygane na korzyść przedsiębiorcy. - Przyjazny, prosty i przejrzysty system podatkowy, w którym przedsiębiorca będzie mógł odnaleźć ramy dla swojej działalności. 190 ustaw zmieniło się dzięki prawu przedsiębiorców, żeby ułatwić funkcjonowanie i działalność gospodarczą - podkreśla Anita Kruczkowska-Lassak z Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy.

Minister przedsiębiorczości i technologii mówiła w Inowrocławiu również o potrzebie tworzenia lepszej jakości miejsc pracy, wspieraniu nowych inwestycji i innowacyjności.