16 uczestników i dwa tygodnie na obozie w Chorwacji - młodzież z astrobaz z regionu będzie miała okazję uczyć się astronawigacji, fotografować niebo i prowadzić obserwacje. Wyjazd jest nagrodą dla najaktywniejszych uczestników zajęć w kujawsko-pomorskich astrobazach.

- Będziemy się również uczyć żeglowania i właśnie mamy nadzieję, że się nauczymy tego wszystkiego. I, że nauczymy się tego wszystkiego i że poznamy nowe osoby, i że fajnie spędzimy ten czas - opowiada jedna z uczestniczek wyprawy.

- Czasem było trudno: miałem swoje wzloty i upadki. Trzeba było uczestniczyć w konkursach i oczywiście chodzić na te zajęcia, ponieważ jak nie miałem dojazdu przez pewien okres czasu, to było dla mnie bardzo wielkie wyzwanie, ale musiałem się poświęcić - przyznaje inny wyróżniony miłośnik astronomii.

- Od wielu lat prowadzimy zajęcia i spotkania w astrobazach i wiemy, jak udało nam się młodych ludzi skupić wokół gwiazd. Świetnie, bo to dla nich jakby kolejna tajemnica życia, którą odkrywają - przyznaje Zbigniew Ostrowski, wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

- Dalej doskonalenie tych ich możliwości poznawczych, rozwijanie zainteresowań tym, co się dzieje na niebie, a przede wszystkim rozwój osobisty, ale również integracja między sobą i poznanie również innej kultury oprócz naszej - wymienia Domicela Kopaczewska, dyrektor Departamentu Edukacji Kształcenia Ustawicznego Urzędu Marszałkowskiego.