14 kwietnia

To już trzeci turniej w ramach "I Bydgoskiej Międzyszkolnej Ligi Szachowej", w ramach projektu "Edukacja przez Szachy". Tym razem odbędzie się w Gminnym Centrum Kultury w Białych Błotach przy ul. Czystej 1A.

Jest to indywidualny turniej szachowy, w którym zawodnik reprezentuje szkołę, do której uczęszcza. To jedyna taka cykliczna impreza dla dzieci w wieku od 6 do 18 lat, w której grać mogą zarówno debiutanci, jak i szachiści posiadający kategorie szachowe z Bydgoszczy oraz okolic. Zawody podzielone są na dwie grupy, co daje możliwość rozgrywania partii z innymi graczami reprezentującymi podobny poziom. Na koniec cyklu, który w pierwszej edycji odbywa się w wersji skróconej do pięciu turniejów, przewidziana jest punktacja generalna (także dla szkół) z atrakcyjnymi nagrodami.

Będzie on rozgrywany w dwóch grupach: Turniej A - dla zawodników posiadających kategorię szachową (podział na grupy A - do lat 9, grupy B - do lat 13 i grupy C - do lat 18) oraz Turniej B dla debiutantów, którzy nie posiadają żadnej kategorii szachowej i chcieliby zmierzyć się z równymi sobie.

Wszystkie informacje dostępne są na stronie internetowej "Edukacja przez Szachy" . Tam można także dokonywać zapisów. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc decyduje kolejność zgłoszeń. Wpisowe do turnieju wynosi 10 zł i jest przeznaczone na nagrody (każdy uczestnik otrzymuje nagrodę). Pula nagród na cały cykl 10 tys. zł. Potwierdzenie udziału do godz. 9.45. O godz. 10.00 nastąpi uroczyste rozpoczęcie z zaproszonymi gośćmi, sponsorami i patronami całego cyklu.

Jak mówi organizator projektu Arkadiusz Matczyński, pomysł na ligę powstał po to, żeby odciągnąć dzieci od komputerów i zachęcić je do wyjścia z domu. Dlatego też na zakończenie każdego turnieju wśród wszystkich uczestników, za pomocą specjalnej aplikacji "koło fortuny" losowane są wejściówki otrzymane m.in. od Filharmonii Pomorskiej, Teatru Polskiego, Kina Helios, Family Parku, Muzeum Mydła i Historii Brudu i innych instytucji, które wspierają tę imprezę.